ERČ partneri:
Rallija radio:
Seko mums:
Aktuāli
Raimonds Strokšs: „Nākamais gads Baltijas autosportā būs „dižens””
15.11.2013

Šis rudens Baltijas autosporta reģionam ir bijis lieliem un iespaidīgiem jaunumiem bagāts - vispirms atklāta informācija par Lietuvas iekļaušanos Pasaules rallija čempionāta (WRC) kalendārā, tad Eiropas rallija čempionāta (ERČ) rīkotāju lēmums slēgt trīs gadu sadarbības līgumu par posma rīkošanu Latvijā.

Rally Liepāja direktors Raimonds Strokšs par 2014. gada sezonu Baltijas autosportā saka - tas ir “huge”*, un ar vēl lielāku atdevi ir pievērsies ERČ Latvijas posma organizēšanai, jo šogad uzlikto latiņu, kad Latvijas posms saņēma augstu novērtējumu no Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) novērotājiem, zemāk nolaist nedrīkst. Šo lielisko ziņu dēļ, piedāvājam Jums Rally Liepāja oficiālā ziņu portāla Delfi sarunu ar Raimondu Strokšu.

Latvija nākamos trīs gadus uzņems ERČ - tas ir oficiāli atzīts?

Tas ir visnotaļ oficiāli - ir noslēgti līgumi, ir valdības lēmums.

Mums kā organizatoriem šis līgums ir milzīgs atvieglojums, jo ziemā pabeidzām pasākumu, pusgadu nebija nekādu ziņu, savukārt augustā atbildēja - jā, Latvijā posms būs, un mums atkal četru mēnešu laikā jāsarīko rallijs. Tas nav normāli. Tagad es esmu gatavs to visu atkārtot tikai tāpēc, ka mums ir līgums nākamajiem trim gadiem un 2015. gada ERČ posmu varēsim sākt organizēt jau nākamajā dienā pēc rallija apbalvošanas. Tā ir milzīga atšķirība, jo laika trūkums ļoti sarežģī situāciju.

Mēs noteikti esam ieguvēji gan darbā ar sponsoriem, gan ar trasi, gan arī ar braucējiem. Mēs varēsim braukt uz citiem rallijiem un reklamēties, jo esam kalendārā uz trim gadiem. Ir cits darba apjoms, ko varam izdarīt.

ERČ varētu samazināt posmu skaitu, lai parādītu katra posma nozīmīgumu, tādēļ vien šāds trīs gadu līgums mums ir ļoti izdevīgs.

Kāpēc Eurosport tik ļoti rūp valdības atbalsts?

Jo tā ir stabilitāte, garantija, ka maksājumi tiks veikti, turklāt valdība neatbalstīs nekvalitatīvi organizētu pasākumu. Tas visām sacensībām „piešķir īpašu garšu”.

 - Raimonds Strokšs (foto. Aigars Tīdmanis, www.go4speed.lv)

Lietuva ir WRC - tas mums nāk par labu?

Nākamais gads vispār būs “huge”*! Visam Baltijas autosportam! Ja pirms pāris gadiem kāds būtu teicis, ka Baltijas reģions uzņems visus lielākos rallija pasākumus, es neticētu. Rally Liepāja-Ventspils bija tālākais ziemeļos uz Skandināvijas pusi, ja neskaita WRC Somijas un Zviedrijas ralliju - un Eiropai rūp šis reģions! Tas nav  tikai nelielais Baltijas tirgus, bet gan lielā Skandināvija un Krievija. Ja viss notiks tikai Eiropas dienvidos - kuram tas interesēs? Baltija nākamgad būs uzmanības centrā!

Kā jaunā formāta Eiropas rallija čempionāts izskatījās pirmajā gadā no Tava viedokļa?

Čempionāts bija tāds, kāds tas pirmajā rīkošanas gadā varēja būt, jo visi sāka no nulles. Labi, it kā apvienojās divi pieredzējuši grandi - FIA un Eurosport, taču visas jaunās lietas ir jaunas, un pirmā reize ir pirmā reize.

Ļoti svarīgi, ka līdz ar jauno Eiropas rallija čempionāta formātu, ļoti aktivizējušies autoražotāji, kas mērķē uz R5 klasi, kurai ERČ ir “galvenā loma”. WRC tā vienmēr būs otrajā plānā. Honda gatavojas izstrādāt R5 klases rallija mašīnu, par to domā pat Opel. Ražotāji lēnām sāk atgriezties autosportā. Labi, tas varbūt nebūs redzams nākamgad, bet 2015. un 2016. gadā jau būs jautri. Tad jaunajām markām būs jābūt ātrām, lai sekmētos bizness! Viņi piesaistīs braucējus un mēs redzēsim labu izaugsmi.

Citroen un Peugeot gatavojas 1. janvārī homoloģēt jaunās R5 klases mašīnas. Uz pirmo ERČ posmu Austrijā viņi nepagūs tās pieteikt, bet uz otro - mūsējo - gan. Reklāma jaunai mašīnai noteikti ir vajadzīga, un šajā ziņā ražotājiem to vajadzēs dubultā, jo Malkolms Vilsons ar savu biznesmeņa pieeju un Ford Fiesta R5 ir attīstījies tik tālu, ka pārējie var tikai sapņot pat tādiem pārdošanas apjomiem. Abi francūži visu šo laiku „slīpēja” savas mašīnas, testēja un pārbaudīja, bet viņi ienāks tirgū, kas jau ir aizņemts, tāpēc ir sevi jārāda, un es ceru, ka tas sāksies pie mums Latvijā.

Pirmajā ERČ sezonā Latvijas posms nebija labā stāvoklī, jo kā vienīgajam, īstenajam ziemas rallijam, tam bija vairāki mīnusi - dalībniekiem speciāli jāiegādājas radžotās sporta riepas, jāpielāgo automašīnas, arī vērtējums - ieskaitē piedalās četri labākie no pirmajiem sešiem ERČ posmiem...

Jā un nē. Mēs bijām jauns rallijs, kuru neviens nezināja, bet panācām, ka visu šo gadu runā tikai labu  par mūsu sacensībām visā Eiropā. Tādēļ noteikti jābūt rezultātam!

Starp citu, mums ir iespēja pāriet uz vasaru. Vai mēs to spēsim izmantot, par to parunāsim pavasarī, bet nav viennozīmīgi, ka vasaras rallijs ir labāks. Ierastāk - jā, siltāk, foršāk, bet vai labāk...

 - Raimonds Kisiels, Rally Liepāja-Ventspils 2013 (foto. Aigars Tīdmanis, www.go4speed.lv)

Runā arī par ERČ Ziemas kausu. Kāds tas būs?

Tā ir Eurosport aktivitāte, lai pievērstu lielāku uzmanību ziemas posmiem, un mēs atkal esam ieguvēji. Šajā kausā plānots iekļaut trīs posmus, un mēs esam pa vidu, ļoti izdevīgā pozīcijā. Ja kāds nestartē pirmajā posmā Austrijā, atlikušajos divos vēl var pacīnīties; ja pirmajā ļoti labs rezultāts, ir jābrauc uz otro, jo uz pēdējo visu atlikt ir riskanti.

Jau pirmajā gadā Latvijas rallijs mainījis nosaukumu, kamēr Eiropā gadu desmitiem sacensību nosaukums nemainās. Kāpēc uzreiz nebija Rally Latvija?

Viss ir vienkārši - jāsaprot, ka šo ralliju sarīkot pie mums izmaksā tieši tikpat, cik Polijā. Sacensību izdevumi ir vienādi, bet reklāmdevēju skaits un viņu iespējas ir ļoti atšķirīgas. Polijā sponsori pajautā - cik maksā TV tiešraide Eurosport? Miljonu - jā, gribam, lūdzu, te Jums nauda! Mums ir jādomā, kā šim grandiozajam pasākumam saplānot budžetu. Kad mēs būsim tikpat lieli un vareni kā Polija, tad varēsim ralliju saukt, kā ienāk prātā. Šobrīd esam ļoti pateicīgi Liepājai, kura grib iesaistīties, palīdzēt un organizēt. Es ceru, ka mēs vēl ilgi būsim Liepājā.

Kāpēc Ventspils atteicās uzņemt Eiropas rallija čempionātu?

Bažas par laika apstākļiem.

Tu par tiem vairs neuztraucies?

Ja pagājušogad, ap šo laiku, sēdēju un domāju par laikapstākļiem, tad šogad es par to vairs neuztraucos vispār. Mums bija vissliktākie, iespējamie laikapstākļi, kādi vien var būt. Ja mēs tos pārdzīvojām, tad mani vairs nekas nebiedē! Šogad ziemā lietus lija varbūt 4-5 dienas, un divas dienas no tām bija rallija nedēļā. Tas ir sliktākais, kas var būt. Toties, ko mēs novērojām - bijām tik labi sagatavojuši ceļus, ka varētu sacensības aizvadīt arī tad, ja turpinātu līt. Uz virskārtas bija šļūdonis, ūdens, bet zeme bija caursalusi 60 centimetru dziļumā - virskārtu “noslaucītu” un turpinātu braukt. Tāpēc tagad es par to vairs neuztraucos. Pagājušogad es visas meteoroloģiskās mājas lapu adreses zināju no galvas, tagad vairs ne.

 - Guntis Lielkājis, Rally Liepāja-Ventspils 2013 (foto. Aigars Tīdmanis, www.go4speed.lv)

Ko vari atklāt par Rally Liepāja ātrumposmiem?

Rallijs saglabās trīs dienu formātu - pirmajā dienā būs kvalifikācijas ātrumposms, starta vietu izvēle prioritātes braucējiem, atklāšanas ceremonija un preses konference, otrajā dienā no rīta pirmais ātrumposms. Kopumā būs 12 ātrumposmi, katru dienu pa sešiem, garākais izskatās būs 31 km. Skatītājiem ļoti ērts formāts.

Saukli arī esat nomainījuši - vairs nesolāt, ka šī ziema būs “karsta”, bet gan “ātra” - This winter is fast*?

Mēs to katru gadu mainīsim! Lai cilvēkiem katrs rallijs asociējas ar saukli - tas bija tajā gadā, kad bija “fast”*, vai tajā gadā, kad bija “hot”*.

FIA ziņojums bija objektīvs? Mums bija kādas nopietnas problēmas, kas jānovērš organizācijā?

Neviens aizrādījums nebija liela vai nopietna problēma. Tās visas bija viegli labojamas. Bija atbraucis Pasaules rallija čempionāta (WRC) galvenais ārsts, un viņš pat nesaprata, kāpēc ir atsūtīts uz ERČ, uz Latviju, jo daudz kas drošības jomā mums bija vēl augstākā līmenī, nekā dažā labā WRC posmā. Viņš nekad neapmeklē citas sacensības, kā  tikai WRC, un bija pārsteigts.

- Līga Stirna

*huge – dižens, varens (angļu val.)

*this winter is fast – šī ziema ir ātra (angļu val.)

*fast – ātrs (angļu val.)

*hot – karsts (angļu val.)